About the author

Related Articles

10 Comments

 1. 1

  نعمت الله برکت

  الله دې محترم مولوي صیب ته صحت ورکړي واقعا د افغانستان بلکې د نړۍ مسلمانانو لپاره ېه ستره ديني او دعوتي شتمني ده.

  Reply
 2. 2

  محمد ی

  الله جل جلا له اجر عظیم ورکړی او الله جل جلا له څخه د افغانستان او د ټولی نړی مخلصو علما ته اتحاد ورکړی تر وکولای چه مسلمه امت سره یو کړی او د اسلامی خلافت د رامنځه ته کیدو باعث شی.

  Reply
 3. 3

  عنایت الله میاخیل

  الله تعالی دې شیخ صیب ته روغ ، عاجل بشپړ صحت او اوږد ژوند ورکړي ، الله تعالې دې د ده سیوری زمونږ د افغانستان د رښتینې مؤمنو مسلمانانو له سره نه کموي . شیخ صیب د پوره ایماندارۍ ، رښتینولۍ ، صداقت ، دیانتدارۍ او د اسلامي دعوت او د افغانستان د نوي کول د تربیه کولو لپاره یوه لویه او ستره سرمایه او شتمني ده ، خو افسوس چې ځنې افغانان یې په قدر نه پوهیږي . الله تعالې دې ورته په نیکۍ هدایت وکړي او الله تعالې دې شیخ صیب په خپلو شرعي موخو کې بریالی او سرفراز کړي .
  آمین یارب العالمین

  Reply
 4. 4

  حامد

  یاره وایم منم دی مولوی صاحب …

  Reply
 5. 5

  kamran

  الله اکبر ولله الحمد

  Reply
 6. 6

  M.GULAB(TOTAKHIL)

  الله تعالې دې شیخ صیب په خپلو شرعي موخو کې بریالی او الله جل جلا له اجر عظیم ورکړی آمین یارب العالمین

  Reply
 7. 7

  بسم الله قانت

  الله رب العزت به جهود ودانش و تدبیر وحکمت حلم ….برکت بیاندازد وتلاشهای خستگی ناپذیرشان را دررابط به وحدت وانسجام علمای افغانستان الله ذوالجلال بدون رنگ وریا قبول فرموده توفیقات مذید نصیب فرماید

  Reply
 8. 8

  عتیق الله مولوی زاده

  سوریه ، درآتش حزب بعث ، و جمهوری اسلامی ایران

  حزب عربی سوسیالیستی بعث ،به عربی(حزب البعثی العربی الاشتراکی )یک حزب سیاسی بود که توسط میشل افلق ، صلاح الدین البیطار،زکی ارسوری ،درسوریه تاسیس شد .

  . بعثیسم، آمیزه‌ای از ناسیونالیسم عربی، پان عربیسم، سوسیالیسم عربی و علایق سوسیالیستی و ضد امپریالیستی، ایدئولوژی این حزب بود. بعثیسم خواهان رنسانس و رستاخیز و یکی شدن جهان عرب به یک کشور است. شعار آن «اتحاد، آزادی، سوسیالیسم» (وحده، حریه، اشتراکیه) خواهان اتحاد عربی، و آزادی از قید کنترل و دخالت غیر اعراب است. این حزب در ۷ آوریل ۱۹۴۷ در نتیجه ادغام جنبش عربی بعث، به رهبری عفلق و البیطار و بعث عربی به رهبری ارسوزی تاسیس شد. این حزب به سرعت در کشورهای عربی از جمله عراق و سوریه شاخه‌هایی تاسیس کرد. در ۱۹۵۲، حزب با حزب سوسیالیست ‎ عربی سوسیالیستی به رهبری أکرم الحورانی ادغام شد ه حزب عربی سوسیالستی بعث را به وجود آورد. ایجاد این حزب، موفقیتی نسبی بود، و به دومین حزب بزرگ در مجلس سوریه بدل شد. این مساله همزمان با استحکام فزایندهٔ حزب کمونیست سوریه، منجر به تاسیس جمهوری متحده عربی، اتحادی از سوریه و مصر شد، و کودتای ۱۹۶۱ سوریه اتحاد را از هم پاشید
  حزب بعث سوریه

  حزب بعث سوریه حزبی است سیاسی، که از ۱۹۶۳ حزب حاکم بر سوریه شد. این جنبش در ۱۹۴۴ در دمشق به صورت اتحادیه مخفی دانشجویان و روشنفکران جوان به رهبری میشل عفلق مسیحی سوری و صلاح بیطار مسلمان سنّی سوری تشکیل شد و هدف آن برانداختن تسلط فرانسه بر سوریه بود. این جنبش پس از استقلال سوریه علنی شد و یک برنامه اصلاحات ارضی ملایم را اعلام کرد و با اقتدار سیاسی و اقتصادی زمین‌داران بزرگ و بازرگانان ثروتمند دمشق و حلب به مبارزه برخاست.
  حزب بعث در ۱۹۵۳ با حزب سوسیالیست سوریه (حزب الاشتراکیه) به رهبری اکرم حورانی یکی شد و این دو حزب سوسیالیست بعث عربی را تشکیل دادند. این حزب ابتدا از پان عربیسم تندرو رهبران انقلاب مصر(۱۹۵۲) سخت جانبداری می¬کرد و یکی از عوامل اتحاد سوریه و مصر به -صورت جمهوری متحّد عرب بود و در روزگار حکومت عبدالکریم قاسم در عراق با او کشمکش‌های سخت و خونین داشت. ولی پس از منحل شدن تمام حزب‌ها در جمهوری متحد عرب، حزب بعث، بخصوص جناح اکرم حورانی، به مخالفت با ناصر پرداخت و پس از منحل شدن جمهوری متحد عرب در ۱۹۶۱، اندک اندک قدرت را در سوریه بدست گرفت و از ۱۹۶۳ حزب حاکم بر سوریه شد.
  حزب بعث در سال ۱۹۶۴ در سوریه دست به ملی کردن بسیاری از مؤسسات و کارخانه‌ها زد و با اخوان المسلمین درگیر شد. دکترین حزب بعث عمدتاً توسط میشل افلق که به ویژه تحت تأثیر اندیشه‌های آندره‌ژید، رومن رولان، آناتول فرانس، مارکس و نیچه قرار داشت، تدوین شده‌است.
  اعتقاد حزب بعث به اصالت و رسالت قومیت عرب است. بعث به تأسیس دولت واحد عرب، که از خلیج‌فارس تا اقیانوس اطلس گسترده باشد، اعتقاد دارد.
  بعث حاکم بر سوریه پس از درگذشت حافظ اسد در خرداد سال ‪،۱۳۷۹‬فرزند او، «بشار» را به جانشینی پدرش برگزید.
  بعث عراقی
  وقتی درکوداتای ضد سلطنتی عراق (14 ژوئیه 1958) توسط عبدالکریم قاسم ا فسر عالیرتبه ارتش نظام شاهی به رهبری (غازی دوم )فرزند ملک غازی که بعدا به فیصل دوم لقب گرفت ،سرنگون شد و قدرت را عبدالکریم به دست گرفت ، وی با گرایشات چپگرایانه که داشت با اتحاد شوری سوسیالستی نزدیک شد واعلام کرد که از پیمان سنتو که عراق در سال (1950) بدان پیوسته بود خارج میشود وقراردادخرید اسلحه با شوری را نیزبه امضاء رسانید ، دواقدام مشخص او به جهت گیری شوری، موجب شد که سازمان سیا تصمیم به سرنگونی وی بگیرد
  دران زمان برای سازمان جاسوسی سیاه کوداتا ویا ترور، آ سان ترین راه بود بنا ء سیاه تصمیم برای ترور عبدالکریم قاسم گرفت و صدام حسین بهترین مهره بود که میتوانست این کاررا انجام دهد .
  سیاه، صدام را به گروه شش نفره وصل نمود که در سال ۱۹۵۹ برای ترور عبدالکریم تدارک شده بود د، برنامه طراحی شده برای ترور قاسم د ر روز ۷ اکتبر ۱۹۵۹به اجراگذاشته شد گروه عملیاتی . به خودروی قاسم حمله کردند. صدام راننده را کشت. قاسم خودش را روی زمین انداخت. پای صدام تیر خورد. ترور نافرجام ماند!.
  سیا صدام را به تکریت فرار داد. صدام پس از ناکامی در توطئه قتل نخست وزیر از راه سوریه به مصر گریخت. صدام را به دمشق منتقل کردند. سرویس اطلاعاتی مصر همچنان با همکاری سیا این انتقال را سامان داد. بعد از مدتی صدام را به بیروت فرستادند. در بیروت او یک دوره ویژه کار اطلاعاتی و امنیتی را زیر نظر سیا گذراند. از بیروت به قاهره منتقل شد. در قاهره نزدیک منطقه (دوکی) آپارتمان مجللی در اختیار صدام بود..
  در سال ۱۹۶۳ حزب بعث کودتایی را علیه عبدالکریم قاسم ترتیب داد. کودتا پیروز شد. مقتدرترین فرد حزب بعث، صدام بود. مسوول بخش امنیتی و اطلاعاتی حزب (جهازالخاص) صدام چگونگی کار بین ارتش و دستگاه اطلاعاتی را سامان می‌داد. حزب بعث سرانجام موفق شد در فوریه سال ۱۹۶۳ با پشتیبانی از توطئه افسران ارتش به حکومت میانه رو عبدالکریم قاسم پایان دهد ، صدام حسین به بغداد برگشت ورهبر ی سازمان استخاباراتی ( الجهازالخاص ) را به عهده گرفت.
  غرض از تذکار مختصر از تاریخچه حزب بعث این است که حزب بعث در سوریه و درعراق با یک تفکر واندیشه ویک رهبری که همان میشل افلق مسیحی بود به میان آمد و بعد ادراثرخودخواهی های حافظ الا سد و صدام به انشعاب بعث سوری و عراقی انجامید .ولی هردو حزب درهردوکشور در ظلم واستبداد مسلمان کشی تفاوت زیادی ازهم ندارند ودست مسئولین ورهبران هردو حزب بخون هزاران هزار انسان بیگناه آ لوده است و لی آنچه جالب و تعجب آوراست اینکه رهبران چمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا پیروزی انقلاب اسلامی ،با صدام بعثی د رعراق روی خوش نشان ندادند و تیره گی روابط سیاسی دوکشور منجر به جنگ خانمان سوز و تباه کن بین دو کشورگردید که بیش از چند ملیون انسان بیگناه را به قربانی گرفت ولی از همان ابتدا کارزار روابط دوستانه وبرادرانه جمهوری اسلامی با حاکمان بعث سوری آنقدر داغ وگرم افتاد که مسلمانان مبارز سوری را قربانی گردانید

  اخوان المسلمين سوريه

  اخوان المسلمين سوريه در سال ۱۹۳۵ توسط مصطفي السباعي با الهام گيري از اخوان المسلمين مصر تاسيس شد.اين گروه بعد از روي كارآمدن حزب بعث در ۱۹۶۳ شروع به مبارزه مسلحانه كرد. دليل واكنش تند اخوان در آن مقطع نسبت به حكومت حزب بعث اين بود كه حزب بعث به عنوان حزبي سكولار به شمار مي رفت، كه خواهان جدايي دين از سياست است و دخالت مذهب در اداره امور سياسي و اجتماعي را تحمل نمي كند. كه اين تفكر سكولاريزه در تمامي سال ها جريان داشته و حتي امروزه حكومت سوريه به عنوان سكولارترين كشور عرب به شمار مي رود بالطبع گروه هاي اسلامگراي سوريه و در راس آنها اخوان المسلمين همواره نسبت به روند سكولاريزه كردن كشور توسط دولت حافظ اسد واكنش نشان داده اند. گروه اخوان المسلمين در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوايل دهه ۱۹۸۰ اميد زيادي داشت تا با برپا كردن يك شورش مسلحانه توده هاي مردم را عليه حكومت حافظ اسد بسيج كرده و آن را سرنگون كنند. اما تمامي اميدهاي آنها با شكست قيام حماء در ۱۹۸۲ به ياس مبدل شد. در اين قيام كه اعضاي اخوان در ابتدا موفق شده بودند تمام شهر حماء را به كنترل خود در بياورند نيروهاي ارتش شهر را محاصره كرده و اقدام به بمباران گسترده شهر با هواپيما و توپخانه مي نمايند، به طوري كه بعد از پايان شورش تخمين زده مي شود كه بيش از ۲۵۰۰۰ بیست وپنج هزار نفر غير نظامي طي اين بمباران ها كشته شده اند، .
  آغاز اختلاف بین ایران اسلامی و جنبش اخوان المسلمین !
  با آغاز انقلاب اسلامی ایران و وشعار های زیبا ودلنشین آن مانند ( نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی) اکثریت مسلمانان جهان با دید مثبت و امید تشکیل جمهوری اسلامی دربرابر قدرت مداران وزورگویان حاکم برجهان، به آینده مبارک و میمون ، امید وارشدند و برای پیروزی انقلاب دعا میکردند، روزگاریکه امام خمینی به عنوان رهبر انقلاب مجبور به ترک عراق گردید و وارد فرانسه شد ، اکثریت ا زشیفته گان آ زادی وعدالت از هرقشروگروه وقوم زبان مذهب که توان رفتن به فرانسه راداشتند به زیارت ایشان شتافتند و حمایت خودرا از رهبری ایشان اعلام نمودند ، دربین آن همه راهیان عشق وامید کسی هم به زیارت ایشان رفته بود که نامش عبدالله اعظام مرد مجاهد و فلسطینی بود که برای عزت وسربلندی امت اسلامی تلاش میکرد و در تلاطم جهاد مردم افغانستان علیه اشغالگران روسی به شهادت رسید ،وی خاطره دیدارش را از امام خمینی در پاریس چنین بیان میکرد ، امام خمینی برای خودش یک خانه دواطاقه در نوفل لوشاتو فرانسه کرایه کرده بود، مراجعین زیادی به دیدن ایشان میرفتند ، مهمانان دراطاق جانمی شدند، بناچار ایشان از حویلی کوچک درفضای آزاد استفاده مکیرد، امام بصورت بسیارساده روی فرشی نشسته بود و با مهمانان خودش صحبت میکرد ، فصل زمستان بود هوای خنک زمستانی امام را اذیت میکرد، من دیدم که ایشان سرفه میکنند که نشان سرما خوردگی و تا ثیرناگوارهوای خنک بود ،برای شان پیشنهاد کردم حضرت امام ! شما الان درموقعیت حسا سی قراردارید رهبری انقلاب مسئولیت بزرگی است که به عهده شماست … ولی جنا ب عالی احساس سرماخوردگی میکنید آیا بهتر نیست که ازلوازم گرم کن استفاده نمائید تا خدای نا خواسته ناراحتی شما بیشترازاین نشود ، امام خمینی درجواب فرمودند اکنون در ایران زمستا ن است و درتهران برف می آید ولی مردم ایران بخصوص جوانان با سینه های باز با شعارهای کوبنده مرگ برآمریکا درآن سرما ی سوزان وطاقت فرسا درمقابل تانک ها سینه سپرکرده مبارزه میکنند و به شهادت میرسند ومن این اخباررا میشنوم ، برای خودم احساس شرم میکنم که در این جا دررفاه وگرما قرارداشته باشم ، برای هم آهنگی با آن ملت ومرد م خود م در ایران حداقل من اینجا باید احساس سرما کنم ، خوب است این سرفه هم برایم خوب است ،عبدالله اعظام گفت وقتی من این احساس را دروجود ایشان دیدم که به راستی برای مردم خودش خنک سرما را بهتر از هوای گر م میداند،مجذوبش شدم وگفتم که حقا که رهبر راستین یک انقلاب ویک ملت باید همچو انسانی با شد ، و مانند او صد ها تن دیگر که اکثریت شان پیوند زبانی و مذهبی هم با ایشان نداشتند و شخصیت اما م خمینی هم به خوبی واضح بود که ایشان در مسند مرجعیت و امامت مذهب تشیع قرارد ارند ولی بنده گان راستین خدا با نادیده گرفتن همه تفاوت های زبانی قومی و اختلافات مذهبی کهنه شده هزار ساله ، بی صبرانه برای پیروزی نهائی و استقرار جمهوری اسلامی در ایران لحظ شماری میکردند ملیونها مسلمان درسراسر جهان ، ورود پیروزمندانه ایشان را ازطریق تلویزون ها با شور و شغف زیاد مشاهده کردند و هرمسلمانی در هرگوشه ازدنیا احساس پیروزی و غرور میکرد، چه تعدادی هم که برای چندشب وروز از خوشحالی نخوابیدند ، شور عجیب در جهان اسلام طنین انداز شد ، براستی ورود پیروز مندانه ایشان به ایران و استقبال کم نظیر ملت رشید ایران اشک خوشحالی ومسرت را برچشمان خیره مردمان درد مند آنزمان جاری کرد، ومن آواره بی خانه مهاجر برای اولین باراشک خوشحالی برچشمان یک ملت را درآن سرزمین مشاهده کردم وساعت ها از خوشحالی گریستم و آن از خاطرات بسیارشیرین ولذت بخش زندگی برایم است که من آن پیروزی را مشاهده کردم و هرگز آن لحظات شیرین را فراموش نخواهم کرد، جوانان دختر وپسر بدور از وسوسه های شیطانی شعار وحدت سردادند و کلمه تو حید را بازبان پاک نغمه سرائی کردند ، براستی درآن روز ها شیطان مکار، دشمن اخوت وبرادری ، -دشمن صلح و ازادی و عدالت درشرمساری وخجالت سرافگنده و غصه مندبود !
  نظام شاهنشاهی ساقط شد و سرود آزادی که قبلا در خیابان های ایران بگوش میرسید رسما ازطریق رادیو وتلویزون بگوش رسید ، حادثه بزرگ درتاریخ بشریت رقم خورد ، انقلاب ملت ایران به پیروزی رسید. امام خمینی مهندس بازرگان را به عنوان نخست وزیر موئقت تعین کرد ، حکومت موئقت با حضور شخصیت های خوش نام بدون حضور وشرکت روحانیون تشکیل شد ، امورا ت انقلاب بخوبی پیش میرفت ، سفارت سرائیل جایش را به سفارت فلسطین در تهران داد ، یا سرعرفات رهبرسازمان آزادیبخش فلسطین به ایران سفرکرد ومورد استقبال گرم انقلابیون ایرانی قرار گرفت ، سید احمد فرزند بزرگ امام خمینی عرفات را دربغل گرفت و عهد برادی با او بست ، رهبران گروها واحزاب اسلامی یکی پس ازدیگری وارد تهران میشدند سفر محمد قطب ویارانش (برادر سید قطب شهید) وحضو ر در نمازجمعه به امامت آیت الله طالقانی افکار جهانی را بخود جلب نمود ، ومن از آنکه سید قطب شهید را در کنار برادرش نمیدیدم غصه مند بودم حسرت زنده بودن شهید بزرگ را میخوردم ، میگفتم ای کاش او هم زنده میبود همراه با بردرش به ایران می آمد پیروزی انقلاب برادران ایرانی خودرا مشاهده کرد ، خامنه ای انقلابی را که مترجم آثار او بود میدید که حالا به عنوان یکی ازشخصیت های کلید ی د ر انقلاب محسوب میشود و چه آرزوهای دیگر امید ها قوت میگرفت و دل شکسته گان تو هین شده درتاریخ برا ی دست یابی به عزت ووقارازدست رفته اسلامی خودشان بیشتر امید وار میشدند !
  ولی شیطان شکست خورده و ذلیل در انتظار فرصتی بود که باردیگر وارد میدان شود وامت اسلامی رابراساس همان سوگندش به گمراهی کشاند ، زیرا او سوگند خورده بود که( به عزت توسوگند که همه آنهارا گمراه خواهم کرد مگربندگان خاص تو، از میان انهارا)
  آری شیطان دشمن قسم خورده انسان وانسانیت با وسواس دوستانه ودلسوزانه، وسواس تنگ نظری ومذهب گرائی وارد شد ، دست اندکاران انقلاب وسواس شیطان لعین را از فرمان خداوند رحیم تمیزنکردند ود ر اولین قانون اساسی جمهوری اسلامی که مسلمین در انتظارش بودند مذهب رسمی کشور ایران را مذهب شیعه امامیه رقم زدند وملیون ها برادر مسلمان سنی مذهب خودرا ازحق مسلم انسانی و شرعی وملی خود شان محروم کردند واین ظلمی بود که مسئولین ورهبران انقلاب اسلامی در جمهوری اسلامی بناگذاشتند و شاید هم اولین روزی بود که رهبران در هراس جهان غیر اسلام بار دیگر برریش ما مسلمین خندیدند و به سرسلامتی خود شان باده ناب و مست بر سر کردند و شب تا به صبح به پای کوبی پرداختند ،که دیگرتشویشی نیست کار انقلاب اسلامی وایران اسلامی تمام شد و این بیچاره ها بازهم به همان راه اولیه و ذلت بار خویش برگشتند ، مسئولین جمهوری اسلامی بعد ا با اضافه کردن بند دیگر که رئیس جمهور باید منسوب به مذهب رسمی کشور( شیعه امامیه باشد)
  در اصل ۱۱۵ قانون اساسي که به “شرايط رئيس جمهور” مربوط است، آمده است: “رييس جمهور بايد از ميان رجال مذهبي و سياسي که واجد شرايط زير باشند انتخاب گردد:ايراني‏الاصل، تابع ايران، مدير و مدبر، داراي حسن سابقه و امانت و تقوي، مومن و معتقد به مباني جمهوري اسلامي ايران و مذهب رسمي کشور

  شیطان رجیم را به کام رسانیدند و ملیون ها مسلمان را د رسطح جهان نا امید کردند و این بار انقلابی بآ آن بزرگی وملتی با آن شهامت و عزت وقار ازجایگاه بلند خدادش به پرتگاه که شیطان برایش درست کرده بود هبوط کرد و این بار هبو طی از نوع دیگر که ساقط شده گانش هنوز مسرور اند و مغرور، هنوزبا چشمان بسته، پیروزی خودرا در تالارسازمان ملل د رهاله ازنور …. مشاهده میکنند!! زیرا دیگر از حمایت ملیونی انسانهای روی زمین خبری نیست ؛ هنوز راز سردرگمی و کند روی خود را بخوبی تشخیص ندادند ،30سال ا زآن هبوط میگذرد هنوز کسی را نمی بینم که ربنا ظلمنا… بگوید و از خدای خودش طلب بخشش ور حمت کند وا ین هبوط باخودش بنده گان مخلص ومومن دیگررا نیز قربانی گرفت شهید علامه مفتی زاده کردستانی و همرهانش که عمرمبارک شان را درزندان های جمهور ی اسلامی بدون محاکمه و دادگاه سپری کردند ومظلومانه از دنیا به لقاءالله پیوستند وچه داستان ها ی تلخ و باورنکردنی!!

  دیدگاه ایران اسلامی در مورد حا کمان بعثی سوری و اخوان المسلمین سوریه !
  ایران اسلامی اوضاع سوریه را چنان مید ید!!
  1- قدرت اگرچه در اختیار حزب بعث است که بخش اعظمی از آن را سنی ها در اختیار دارند اما حاکمان این کشور(خانواده اسد) علوی مذهبند و این علوی بودن به مذاق برخی اقوام در سوریه خوش نیامده است تا جایی که سلفیون با همدستي اخوان المسلمين سوریه (که به لحاظ عقیدتی نزدیک به القاعده و طالبان بوده و با اخوان المسلمین مصر تفاوت آشکاری دارند) در سال 1982 با هدف سرنگوني دولت علوي سوريه دست به شورش‌هاي مسلحانه‌اي عليه حاکميت اين کشور زدند.

  البته زمینه های این شورش به قبل تر از این بر می گردد و به زمانی که اسد در سال 1970 در یک کودتای بدون جنگ خون ریزی اقدام به گرفتن حکومت کرد. سلفی های که اساسا علوي‌ها را رافضي و مستحق كشتن می دانند. در اين راستا زماني كه حافظ اسد قدرت را در سوريه به دست گرفت سلفي‌ها و برخي رهبران اخوان المسلمين افراطي سوريه بيانيه‌اي صادر كردند و اعلام كردند از آنجايي كه حافظ اسد به طايفه علوي‌ها وابستگي دارد و علوي‌ها هم خارج از دين اسلام هستند وي نمي‌تواند رئيس‌جمهور باشد چرا كه قانون اساسي صراحت دارد كه رئيس‌جمهور بايد مسلمان و چهل ساله باشد.
  شورش سلفی ها با برخورد بسیار محکم حافظ اسد روبرو شد تا جایی که در يک اقدام خشونت آميز هزاران تن از سلفي‌ها و اخوان المسلمين سوريه را در شهرهاي حماء، حمص و ادلب به قتل رساند؛ اگرچه این اقدام اسد تا سالها سلفی های سوری را به عقب راند اما هرگز انگیزه انتقام و اقدام دوباره را از آنان سلب نکرد؛ رخدادهای منطقه، و بهار عربی، موقعیت را برای دوباره برافروخته شدن اعتراضات سلفی و اپوزیسیون سوریه فراهم کرد، که با سوار شدن بر موج اعتراضات عربی باری دیگر دولت سوریه را به چالش بکشند. در این میان حماه تبدل به مقر اصلی مخالفین دولت شد.

  حماه یکی از سه شهری است که در زمان اسد – پدر، در آن سرکوب شدیدی علیه مخالفین سلفی انجام شد. مخالفان با بستر سازی سعی کردند تا از پتانسیل سلفی گری موجود در این شهر بهره ببرند و این شهر را به مرکز قیام بر علیه حکومت بعثی اسد نمایند. بنابر گزارشی که اخیرا سایت تابناک به نقل از منابع سوری منتشر کرده است بنا بر این بوده است که در سوریه وقایع لیبی شبیه سازی شده، یعنی حماه به مانند بنغازی مبدا قیام شده و از آن باقی کشور به تصرف مخالفین در آید.

  این طرح که با مشارک سرویس های آمریکایی و اروپایی در حال انجام بود (و گواه این مدعی رفت و آمد های سفرا و تابعین آمیریکا و برخی کشور های اروپایی به حماه است) از مدت ها قبل در اختیار ارتش سوریه قرار گرفته بود و ارتش سوریه توانست با محاصره یک ماهه حماه و شناسایی دقیق محل مخالفین در یک اقدام سریع شهر را تصرف کرده و مخالفین را کشته یا دستگیر نمای.
  2- رهبران ایران اسلامی در مورد سوریه چشم های خودرا می بندند و به تهمت دروغ و افترا متوسل میشوند ، رهبران ایران درسوریه ازبعثی بودن وکافر بودن حافظ الاسد سخن نمیگویند اورا علوی ونزدیک بخود شان میدانند و حرکت اخوان المسلمین را متهم میکنند که گویا اختلاف شان با حافظ الاسد بخاطر علوی بود ن ونزدیکی به شیعه بودن وی بوده است درحالیکه همه بخوبی میداند که نظام حاکم بعثی سوری اصلام معقد به دین ومذهب نیست و ایران اسلامی هم با استفاده از همین خصوصیت و بی تفاوتی دینی آن نظام فرصت را غنمیت شمرده و سوریه را میخواهد از نظر مذهبی تصفیه کند درواقع میتوان گفت بین ایران اسلامی و نظام بعثی سوریه نوعی قرارد منعقد شده است رهبران بعث حاکم پول میگیرند ودست جمهوری اسلامی ایران را برای شیعه سازی وتصفیه دیگران آ زاد میگذارند ولی خوشبختانه هیچ سند ومدرکی در دست ندارند که رهبران اخوان المسلمین بناء کار خودرا در محور تنگ و بی پایه مذهب و فرقه گرائی قرارداده باشند آ ثار بجا مانده شهید پر افتخار اسلام سید قطب بخصوص تفسیر قرآن ایشان ( درسایه ها ی قرآن ) بخوبی میتواند شاهد این ادعا باشد، افکار ودیدگاه بلند بالای رهبران جنبش اخوان این حرکت را از تنگ نظری های بی مایه و جاهلانه دشمنان ودوستان متعصب پیروان این دین حنیف ابراهیمی در امان داشته است کتاب ارزشمند و گران مایه ( عدالت اجتماعی دراسلام ) نوشته شهید سید قطب که جناب آیت الله سید علی خامنه ای رهبر کنونی جمهوری اسلامی ایران ، ترجمه نموده است بخوبی ثابت میگرداند که مفهوم عدالت اسلامی ازدیدگاه اخوان المسلمین در قید مذهب ودین محدود نمیشود بلکه این واژه مقدس مفهوم انسانی وبرتر از دین ومذهب رادربرمیگیرد ولی متا سفانه رهبران ایران برا ی فریب مردم و مغشوش ساختن افکارعامه هرجائیکه به بن بست میرسند، متوسل به تهمت وافترا میشوند و با شلاق وهابیت وسلفیت بر مخالفین خو د می تازند و این سیاسیتی است که حمهوری اسلامی ایران در طول حیات سیاسی خود در برابر دوستان ودشمنان خود انجام داده است هیمن جناب قرضاوی که اکنون مورد خصم ولایت فقیه قرارگرفته است وبه عنوان رهبر وهابیت ازایشان نام برده میشود ، روزگاری به عنوان شخصیت والا واسلام شناس جهان عرب برای ایران مطرح بود و یا برخورد جمهوری اسلامی ایران با مخالفین مذهبی خودش سرنوشت حصر آیت الله منتظری دومین شخصیت مذهبی تشیع درایران وحصر مهند س موسوی وکروبی وده هاو صدها نمونه دیگر که جمهوری اسلامی ایران را به حکومت کمونستی اتحاد جماهیرشوری سوسیالستی شبیه ساخته است ولی مشکل ایران اسلامی با اخوان المسلمین سوریه از آنجا شروع شد که :
  . اخوان المسلمین سوریه در سال 1982 -1359 با هدف سرنگوني دولت استبدادی حافظ الاسد بعثی سوريه دست به شورش‌هاي مسلحانه‌اي زد که مورد حمایت مردم مسلمان سوریه قرار گرفت در زمانی کوتاه، شهرهای برزگی مانند حما و حمص بدست انقلابیون مسلمان سقوط کرد ولی نظام سفاک و خون آشام حافظ الا سد با استفاده ازبمباران توسط هواپیماهای میک 21 روسی قیام مردم را به شدت سرکوب نمود وبا تآ ئید اکثرخبرگذاری ها ی جهان تعداد کشته شده گان آن جنایت به 25 هزار نفررسید جنایتی که که نظیرش بسیار کم دیده شده است . این کشتار زمانی صورت گرفت که روابط دوستانه تهران – دمشق هنوز به خوبی تام ادامه داشت و لی مسلمانان انقلابی سوریه در انتظار عکس العمل جمهوری اسلامی در قبال کشتار بی رحمانه 25 هزار نفری مردم سوریه تو سط نظام بعثی کافر بودند که بحکم قرآن و عقل وخرد دردفاع از مظلومین ومستضعفین ، وشعاری که سر خط انقلابیون ایران بود صورت میگرفت و لی بعداز گذشت 24 ساعت ا زآن فاجعه هولناک جمهوری اسلامی قیام مردم سوریه را حرکتی آمریکائی و صهیونستی قلمداد کرد و شخص جناب داکتر ولایتی به عنوان وزیر خارجه وقت ( مشاورسیاسی کنونی مقام معظم رهبری ) در دفاع ازنظام بعثی کافر قیام مردم مسلمان سوریه را محکوم کرد ، موضعیگری ایران اسلامی به آن شکل اقدامی بود غیرباورنکردنی برای همه مسلمانان وسنگ یاسی بود که بر قلب های شکسته و درد مند این امت فرود آمد و آنگاه رادیوی ( صدای اخوان المسلمین ) اولین بیانیه خودرا در محکومیت جمهوری اسلامی اعلام نمود و موضع سران جمهوری اسلامی ایران را برخلاف همه موازین انسانی و اسلامی به شدت محکوم نمود و این تنش شکافی را ایجاد کرد که باگذشت سی سال تا کنون هم ادامه دارد و بگفته شاعرو حکیم سخن سعدی شیراز که گفت : خشت اول چون نهد معمارکج – تاثریا میرود دیوار کج
  و تا آنجا که امروز نیروهای حزب الله لبنان به دستور ولایت فقیه درکنار ارتش بعثی اسدی درمقابل مردم سوریه و نیروهای رزمی و جهادگری که نعره تکبیر و فریاد الله اکبر سر میدهند می جنگدند و جهان اسلام را در دودستگی و برادرکشی کامل قرارداده اند…..و بازهم تکرار درد و مصیبت براین بیچاره مردم بنام مسلمان که هرروز ی بنامی کشته میشوند وهردو جناح با پرچم های سبزو سفید مزین با شعار الله اکبر، با مو شک های ایرانی وسعودی همدیگر را نشانه میگیرند و مردم بد بخت آن دیاررا را به خاک وخون میکشند، ولی روزهائیکه شهر غزه ومردم غزه زیر حملات تو پخانه وبمباران سنگین اسرائیل قراداشت، همه این موشک داران وموشک پرانان ا زرهبران تهران گرفته تا حزب الله لبنان و قارونیان مکه ومدینه حاکمان سرزمین محمد رسول الله و سازمان بدنام القاعده وسلفیهای احمق ، همه درخواب مرگ فرو بودند، فلسطینی های بی دفاع ومظلوم در غزه محاصره شده زیرآتش اسرائیل جان میدادند و لی از یازده هزار موشک دست داشته حزب الله لبنان ( به ادعای جناب شیخ نصرالله رهبر) حتی یک موشک هم به جانب اسرائیل شلیک و فیر نشد ودر برابر آن تهاجم سنگین اسرائیل برمردم بیچاره ومظلوم فلسطین ، از تهران و لبنان وسعودی و قطر جزداد وفریاد طفلانه بی اثر وبی ارزش چیز دیگری رو نما نگردید ولی حالا د رقضیه سوریه وکشتار ویرانی این سرزمین تاریخی هرکدام برای ارسال موشک و خون پاره مسابقه گذاشتند و هر کدام ادعای قیم بودن مردم سوریه را دارند و هیچ کس نیست که بگواید آی پدر سوخته های بی رحم شما را به این مردم چکا،ر شرتان را گم کنید و ازسرزمین این مردم بیچاره خارج شوید ، شما بیگانگان را ، با این ملت ومردمش چکار است ،اگر کاری از شما ساخته میشود اول به مردم درمانده و بیچاره خود انجام دهید تا از آن همه فلاکت وبد بختی وفقر وبیکاری وتنگ دستی نجات یابند تا بعد ا نوبت به دیگران برسد …. خدایا بر بندگان بیچاره ودرمانده ات د راین کره خاکی رحم کن که تنها توقادر وداد رس مظلومان استی .. والسلام علیکم ورحمته الله .. عتیق الله مولوی زاده

  Reply
 9. 9

  شفیع جیلانی

  الله دی شیخ صیب ته ښه صحت او اوژد عمر په نصیب کړی په رښتیا هم چی شیخ صیب دافغان مسلمان ولس یوه لویه سرمایه الله دی زمونګ داسرمایه ژوندی او اباده لری

  Reply
 10. 10

  محمد نذیر ذاخیل

  الله دې محترم مولوي صیب ته صحت ورکړي واقعا د افغانستان بلکې د نړۍ مسلمانانو لپاره ېه ستره ديني او دعوتي شتمني ده.ده تیری شنبی ورځ ده کوز کنړ خیوی ولسوالی علماوسره هم دعوتی غونډه وکړه الله جل جلاله دی اجری عظیم ورکړی .

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

د جمعیت اصلاح ویب سایټ ټول حقوق خوندي او د ويب سایټ د نوم په یادولو یې کاپي کول مجاز دي