About the author

Related Articles

5 Comments

 1. 1

  ابراهیمی

  پیرامون ۷ثور و ۸ثور محفل برگزار کردن در تربیت نسل جوان نقش بزرگی دارد. از توطیه های رنگارنگ کمونستها و مقاومت ستودنی ملت قهرمان وطن آگاهتر می شوند.

  Reply
 2. 2

  كامران نورزی

  لوستونکو!

  زما په اند د اوسنۍ غمیزی تر ټولو لوی ملامت د ۷ ثوری کمونستان دی ولی د ۸ ثوری مجاهدین هم د هیواد په تباهۍ کی له چا کم ندی. یو دوست می وویل چه مجاهدینو باندی ولی بد وای؟ خو زه وایم کامیاب خلک هغه دی چه خپلو بدو ته بد وای او ښو ته ښه. جهاد یی نیک کار، د روسانو شړل یی لوی بهادری، نړۍ ته آزادۍ پیغام ورکونه کوم آسان کار نه وو، سخت مقاومت د هر چا د وسی کار ندی، نیک او ښه کارونه مو په سر سترګو ولی بد مو بد دی چه شمیر یی نشته. مصیبت دا دی چه مجاهدین خپل ښه منی ولی په خپلو بدو سترګې پټوی. له کومی ورځی مو چه خپلو بدو ته ښه وویل شروع کړل هغه مو د ناکامۍ پیل دی. او همدا پیل په خپلو سترګو وینو. د مجاهدینو پاټک سالاری، د بی ګناه خلکو مظلومانه قتل عام، غلاوې، خپل مینځی جنګونو، ټوپکسالاری، انسان تښتونه، د خلکو په مال او ناموس تیرې، د کابل او ټولو لویو ښارونو ورانول، چور او تالان، اقتدار طلبی، بیت المال لوټول، ملت کی د بی اتفاقی تخم کرل او داسی بی شمیره نور ګناهونه کول او بیا پرې پردې اچول تر ټولو ستره ګناه او د ناکامۍ تر ټولو لوی عامل دی. پرځای د دې چه د خپلو نیمګرتیاو علاج وکړی افتخار پرې کوی، دا صلا په خپلو پښو د تبر د وهلو پر معنی ده. شجاع قوم هغه دې چه په خپلو غلطیو او ګناهونو اقرار وکړی او ترې ذده کړه کوی.

  خدای دی وکړی مجاهدین خفه نشی، له بدو کړو توبه وباسی او روښانه راتلونکی لپاره کار وکړی.

  مننه

  Reply
 3. 3

  عبدالقدیر صالحی

  نسل امروز حق دارند بدانند که این ملت در میان هفتم ثور 1357 الی هشتم ثور 1371 بزرگترین و افتخارآفرین ترین جهاد را انجام دادند، و این فدا کاری مربوط به تمام این ملت است و به هیچ تنظیمی مربوط نیست و هیچ یک از تنظیم های جهادی حق ندارند که خویش را جدا از ملت، عامل و مسبب شکست شوروی و سقوط دولت کمونیزم و پیروزی هشتم ثور را مربوط به تنظیم های خویش بدانند که روز هشتم ثور از روز های ملی و پرافتخار وطن و مربوط به همه ملت است. و این را هم باید بدانند که خانه جنگی های بعد از سقوط دولت کمونست از یک سو به ضعف و ناتوانی رهبران و قدرت طلبی بعضی دیگر و از جانب دیگر به مداخله دشمنان قسم خورده دور و نزدیک بر می گردد – که این خود نیاز به نقد منصفانه دارد- و این قضیه هیچ ربطی به جهاد مقدس مردم ما و شکست قشون سرخ و دست نشانده های شان ندارد و به هیچ وجه با حادثه ننگین و سیاه وطن فروشانه کودتا چیان هفتم ثور 1357 قابل مقایسه نیست؛ زیرا کودتای هفتم ثور هم پیش زمینه اش ننگین است و هم پس زمینه ها و پیامد های آن، در حالی که جهاد ملت افغانستان هیچ ربطی به قدرت طلبی ها و تمامیت خواهی های چند نفر که از اعتماد مردم سوء استفاده کردند و حاصل جهاد برحق ملت را فدای مصلحت های فردی و خواسته های نامشروع خویش کردند ندارد. هرچند هشتم ثور که مصادف بود با پیروز جهاد مقدس این ملت، کابل را ویران کرد و وطن داران ما را داغ دار ساخت ولی درد و داغ آن به هیچ وجه با درد و رنج حاصل از کودتای هفتم ثور که تا امروز ما از زخم ناسور آن در بلا و مصیبت بسر می بریم، قابل مقایسه نبوده و این حادثه را نباید با هیچ اتفاق ننگین دیگر در تاریخ کشور همسنگ و هم طراز دانست چون این حادثه همراه با وطن فروشی، دین ستیزی، کشتار عمدی ، ویرانی زیر ساخت ها، زمینه سازی برای اشغال کشور و ده ها جنایت دیگر بوده است و حتی می توان حوادث بعد از هشتم ثور را نیز به نوعی از پس زمینه های هفتم ثور و جنایت های وطن فروشانی دانست که با سوء استفاده از اعلام عفو عمومی مجاهدین، عوامل و افسران کمونست در داخل اردوی جهادی راه یافتند و به وسوسه های شیطانی خویش ادامه دادند و شد آنچه نباید می شد!

  Reply
 4. 4

  مجاهدرحیمی تاتار

  یکی از بارز ترین روز های بیاد ماندنی هشت ثور است که ما باید هفت ثور را نیز بیادداشته باشیم.
  سقوط دولت ملیت گرائی داود وسقوط حکومت کمونیستی نجیب هردو در یک رده قرار داشت.

  Reply
 5. 5

  خیرالله خیرخواه

  السلام علیکم و رحمة الله وبرکاته:
  بدون شک هشت ثور از بارزترین و ماندگارترین روز با افتخار در تاریخ معاصر کشور عزیز ما افغانستان است.
  هشت ثور پیروزی حق در برابر باطل، هشت ثور پیروزی خون بر شمشیر، هشت ثور، پیروزی نعرۀ الله اکبر و به اهتزاز درآمدن شعار توحید (لا إله إلا الله محمد رسول الله) در برابر شعار انترناسیونالیزم مارکسییزم و لینینسم، سرانجام هشت ثور دفن کردن کمونیزم در زبالۀ تاریخ.
  این روز را به کافۀ امّت اسلامی، ملّت مجاهد، حماسه‌ساز، دلیر و قهرمان افغانستان، از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب و به نسل‌جوان، به خانوادۀ شریف و داغدیدۀ شهدا، معلولین و معیوبین و به برگزارکنندگان این مجلس باشکوه و اعضای رهبری جمعیت اصلاح و انکشاف اجتماعی افغانستان و دست اندرکاران اصلاح آنلاین تبریک و تهنیت عرض می‌دارم.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

د جمعیت اصلاح ویب سایټ ټول حقوق خوندي او د ويب سایټ د نوم په یادولو یې کاپي کول مجاز دي