About the author

Related Articles

4 Comments

 1. 1

  عبد الفتاح جواد

  ماشاء الله
  الله متعال قبول کند و توفیق مزید بدهد

  Reply
 2. 2

  نویدی

  بارک الله فی جهودکم
  خیرکم من تعلّم القران وعلّمه- الحدیث

  Reply
 3. 3

  محسن

  منهم به برادران و خواهران جمعیت اصلاح در هرات تبریک عرض نموده جهت آگاهی بیشتر دوستان گذارش دیروزی آژانس خبری پژواک درین رابطه را با شما شریک می سازم.
  هفتۀ “فهم قرآن” با شرکت هزاران مرد و زن در هرات ادامه دارد
  خبرنگار احمد قريشي.Jul 23, 2012 – 14:52
  هرات(پژواک، ٢ اسد ٩١): هفتۀ” فهم قرآن “درهرات وارد سومين روز خود شده و بر تعداد شرکت کنندگان نسبت به هر روز ديگر افزوده ميشود.
  اين پروگرام، از سوى انجمن اخلاق و معرفت دفتر ساحوى جمعيت اصلاح افغانستان به مناسبت ماه مبارک رمضان در استديوم ورزشى شهر هرات جريان دارد و قرار است که روز جمعۀ آينده پايان يابد.
  اين برنامۀ دينى، هر صبح بعد از نماز براى يک و نيم ساعت دوام نموده و روى موضوعات مشخص دينى بحث ميگردد.
  محفل، صبح امروز که در آن هزاران مرد و زن شرکت داشتند، در پرتو اصول دين اسلام روى رسوم و عنعنات ناپسند در جامعه و مصارف هنگفت و بيجا در عروسى ها متمرکز بود.
  عبدالواجد فروتن يکى از تنظيم کنندگان محفل و استاد پوهنځى شرعيات پوهنتون هرات، به آژانس خبرى پژواک گفت که يگانه هدف آنان از اين محافل، حاصل کردن معلومات و فهم در مورد آيات قرآنى است.
  وى افزود که شرکت مردم، با گذشت هر روز بيشتر ميشود؛ در روز اول پنجهزار مرد و دو هزار زن حضور به هم رسانده بودند؛ اما بر شمار آنها به تدريج افزوده ميشود.
  فروتن گفت: “امروز هجوم مردم آنقدر زياد بود که نتوانستيم در دروازۀ استديوم ورزشى کنترول کنيم؛ به همين علت، دروازۀ ديگرى را براى خانمها باز کرديم و تخميناً تعداد شرکت کنندگان، به سى هزار شامل شش هزار زن و دختر ميرسد.”
  جوانان که بيشتر شرکت کنندگان محفل تفهيم القرآن را تشکيل ميدهند، ميگويند که آنها سخت تحت تاثير مواعظ دينى و اسلامى قرار گرفته اند.
  محمد ابراهيم خليل، محصل پوهنځى شرعيات پوهنتون هرات گفت که او در اين محفل قرآنى، از روز اول شرکت نموده و تبليغ علما را ارزنده و آموزنده دريافته است و قصد دارد که اين پروگرام را تا پايان تعقيب نمايد.
  اين محصل افزود: “بحث امروز، روى عنعنات ناپسند در جامعه و مصارف بيجا و گزاف عروسى که مشکل جدى در جامعه است، مى چرخيد؛ علما در اين مورد صحبت کردند و فهميدم که اين رسوم، نامشروع است و بايد مردم از آن پرهيز کنند.”
  نيلوفر متعلم صنف دهم ليسۀ مهرى هروى شهر هرات، گفت که با خانوادۀ خود دراين محفل قرآنى شرکت نموده و ميخواهد که بر معلومات دينى خود بيفزايد.
  وى افزود: “اينکه هزاران مرد و زن و دختر، در اين محفل دينى و آنهم در ماه مبارک رمضان شرکت ميکنند و مسايل اسلامى را از زبان علما مى شنوند، جاى افتخار و صواب است.”
  اين متعلم علاوه کرد که او با خانواده اش، در ساحات تفريحى و مجالس ديگر نمى رود؛ حالا که زمينۀ شرکت آنها در چنين محفل دينى فراهم شده، نهايت خوش است و در لباس نمى گنجد.
  فروتن تنظيم کنندۀ اين محفل گفت که (انجمن اخلاق و معرفت) يک نهاد غيرسياسى است، از همين رو تبليغ مسايل دينى و اجتماعى و توجه مردم به آن را، در اولويت قرار داده اند.
  اين انجمن در کابل دفتر مرکزى دارد و به گفتۀ فروتن چنين برنامه هاى دينى را در شهرهاى جلال آباد، کابل، مزار شريف، کندهار و ساير ولايات هم به راه مى اندازند که يگانه هدف آن، آگاهى مردم از احکام دين، شريعت و فقه ميباشد.
  در کنار اين محفل، نمايشگاه کتاب در استديوم ورزشى هرات نيز گشايش يافته است.
  عبدالغفار مسوول اين کتابخانه، به پژواک گفت که دراينجا هرنوع کتاب دينى موجود است، هدفش به دست آوردن پول نه، بلکه رساندن کُتب دينى به مردم است.
  وى خاطرنشان کرد: “هيچ نفعى ازعرضۀ کُتب نمى کنم، به قيمتى آنرا هديه ميکنم که به من تمام شده است؛ تا آنکه هر علاقمند بتواند به کتاب مورد نظر خود، دسترسى پيدا کند.”

  Reply
 4. 4

  عبدالرحیم "غفاری"

  ماشاءالله الله اکبر ولله الحمد
  الله متعال شما را اجر و پاداش بی پایان دهد که اینگونه محفل های دینی را برگزار مینمایید.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

د جمعیت اصلاح ویب سایټ ټول حقوق خوندي او د ويب سایټ د نوم په یادولو یې کاپي کول مجاز دي